fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Tereny powodziowe bez zabudowy. Szczepański o szczegółach

Na przyszłość będziemy musieli brać pod uwagę to, żeby w wielu miejscach, które dzisiaj są terenami zalewowymi, nie wydawać pozwoleń na budowę, nie wydawać decyzji środowiskowych, jeśli chodzi o inwestycje - powiedział w audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.

Skarb Państwa planuje wykupić domy na terenach zalewowych i nieruchomości przeznaczone do rozbiórki po wrześniowej powodzi. Sprzedaż ma być dobrowolna po cenie rynkowej gruntu powiększonej o wartość budynków i lokali mieszkalnych. Nowelizacją ustawy powodziowej zajmie się we wtorek rząd.

W imieniu Skarbu Państwa nieruchomości będą mogły nabywać Wody Polskie. Chodzi o budynki, które znajdują się na terenach, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi co najmniej 10 procent. Zgodnie z nowelizacją, wykup ma również objąć budynki zniszczone, których odbudowa nie ma sensu, ze względu na wysokie ryzyko powodziowe. Autorzy ustawy wskazują, że wykup może objąć około 50 nieruchomości i 78 budynków do rozbiórki.

Ustawa przewiduje również, że osoby, które opuszczą lokale mieszkalne i zamieszkają w budynkach budowanych przez gminy - mówię tutaj o budynkach w ramach towarzystw budownictwa społecznego, czy gminnego - będą te budynki, te lokale mieszkalne mogli wykupić na wniosek, pod warunkiem, że zdadzą na rzecz gminy swój obiekt, ten lokal mieszkalny, w którym dzisiaj mieszkają, a którego są właścicielami - tłumaczył wiceszef MSWiA.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem